داروهای بدن‌سازی عامل سرطان پستان در مردان ایرانی/ زنان غربالگری‌ را جدی بگیرند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: از بین هر 7 و 8 زن یک نفر به سرطان پستان مبتلا می‌شوند. این شیوع بالای بیماری این را می‌رساند که با توجه به غربالگری و بیماریابی 30 تا 40 درصد سالانه موارد سرطان‌ در حال افزایش است.
به گزارش عصرایران، لعبت گرانپایه در نشستی به مناسبت روز پایانی هفته ملی مبارزه با سرطان گفت:با انجام غربالگری‌ها، بیش از 44 درصد از میزان مرگ‌ومیر سرطان پستان کاهش پیدا می‌کند بنابراین تأکید به غربالگری در مراحل اولیه و تشخیص بهنگام زندگی نرمال‌تری را برای بیماران فراهم می‌کند.

 وی گفت: در ایران همین آمار ابتلا وجود دارد اما سن شیوع ابتلا 5 تا 10 سال کمتر است این موضوع به دلیل عواملی مانند نژاد، سیستم تغذیه، مسائل ژنتیکی، شرایط محیطی و آلودگی محیطی ایجاد شده است.


این جراح سرطان پستان گفت: در کشورهای غربی دهه 5 و 6 سن افراد اوج این بیماری را می‌بینیم اما در ایران دهه 4 و 5 زندگی، افراد مبتلا می‌شوند بنابراین در کشور ما بیماران کمتر از 30 سال زیاد هستند که امیدواریم با توسعه غربالگری بتوانیم در سنین کمتر این بیماری را شناسایی و درمان کنیم.

گرانپای ه افزود: هر چقدر بیماری در مراحل اولیه کشف شود جراحی محدودتری لازم است و هزینه‌های درمان بعدی نیز کمتر می‌شود چرا که معمولاً در این نوع سرطان شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیاز است.
وی ادامه داد: یک تومور سرطانی تا به یک سانتی‌متر برسد و به بخش‌های مختلف بدن سرایت کند، حدود 5 سال زمان می‌برد اما متأسفانه بیمارانی را می‌بینیم که عفونت تمام پستان آنها را گرفته است، مشکلات فرهنگی در این زمینه باعث می‌شود بیماری مغفول بماند و ترس از جراحی و شیمی‌درمانی باعث عدم مراجعه آنها به متخصصان شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: انجام ماموگرافی از 35 سالگی به بعد پیشنهاد می‌شود اما در سن 35 تا 40 سالگی برای همه زنان که در شرایط سلامت هستند توصیه می‌شود که اولین ماموگرافی خود را انجام دهند. 40 تا 50 سالگی در افراد معمولی که فاکتور خطر ندارند هر 2 سال یکبار باید انجام شود و از 50 تا 60 سالگی به بعد باید سالانه انجام شود.

وی گفت: در زنان پرخطر باید سالانه از 40 سالگی به بعد ماموگرافی انجام شودهمچنین در کشور متأسفانه بیماران فکر می‌کنند که باید به ماما و متخصص زنان مراجعه کنند در حالی که این افراد در حیطه بیماری‌های تخمدان و رحم مهارت دارند و این افراد باید به گروه جراحان مراجعه کنند.

این جراح سرطان پستان افزود: اگر در خانواده‌ای فردی از نزدیکان قبل از 40 سالگی به این بیماری مبتلا شده باشند یا فرد مذکری از خانواده به سرطان پستان گرفتار باشند باید حتماً ماموگرافی را 10 سال زودتر انجام دهد، در کشورهای غربی سرطان پستان در مردان یک درصد و در زنان 99 درصد است اما در ایران سرطان پستان در مردان یک تا 4 درصد و در زنان 96 درصد است.

وی عوامل مؤثر در ابتلای مردان ایرانی به سرطان پستان تشریح کرد و گفت: مردان اغلب در سالن‌های بدنسازی از هورمون‌های آنابوليزان استفاده می‌کنند که بافت پستان آنها افزایش می‌یابد.مصرف حشیش و کوکائین در افزایش حجم پستان آنها و ابتلا به سرطان مؤثر است، همچنین مصرف مشروبات الکلی، دخانیات و فست‌فودها ریسک ابتلا را بیشتر می‌کنند.

گرانپایه به طور کلی عوامل مؤثر در ابتلا به سرطان پستان را این گونه توضیح دادنازایی و عدم زایمان، انجام زایمان پس از 35 سالگی، مصرف داروهای هورمونی و ضدبارداری بیش از 10 سال، افزایش سن، رژیم غذایی مصرفی، مصرف الکل و کوکائین، در معرض اشعه قرار گرفتن، تشعشعات اتمی، در معرض مواد شیمیایی، آرایشی و بهداشتی از فاکتورهای خطر است.

وی افزود: هر چه زنان عادت ماهیانه آنها زودتر یعنی قبل از 12 سالگی و یائسگی آنها پس از 55 سالگی رخ دهد احتمال ابتلا به این سرطان در آنها بیشتر است، دختران نوجوانی که دچار چاقی هستند عادت ماهیانه آنها زودتر آغاز می‌شود حتی می‌بینیم این سن به 8 تا 9 سالگی کاهش یافته است و می‌تواند یک زنگ خطر باشد

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با پوشش بیمه گفت: بخش جزئی از هزینه داروهای این بیماران را بیمه‌ها پوشش می‌دهند مثلاً‌ در مورد داروی هرسپتین که 3.5 تا 4 میلیون تومان هزینه دارد و گاهی فرد مجبور است تا 50 آمپول تزریق کند بیمه‌ها بیش از 800 هزار تومان آن را پوشش نمی‌دهد.

وی افزود: همچنین هزینه بازسازی پستان بیماران از سوی بیمه‌ها یک عمل زیبایی قلمداد می‌شود در حالی که ادامه روند درمان استهزینه پروتز نیز بیش از 2 میلیون تومان بوده و یک فرد با بستری در بیمارستان 8 میلیون تومان باید بپردازد. بنابراین برای بیمار صرف نمی‌کند و از انجام این جراحی‌ها صرفنظر می‌کند.

این جراح سرطان پستان در رابطه با مراحل غربالگری گفت: ابتدا معاینه توسط خود فرد انجام می‌شود که بهترین زمان روز هفتم تا دهم از شروع دوره قاعدگی است، معاینه توسط فرد بهتر است از 20 سالگی آغاز شود فرد در مقابل آینه بایستد، تغییرات پستان، قرینه بودن، محل نوک و هاله، کشیدگی پوست، زخم شدن و پوسته پوسته شدن، وریدهای برجسته، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل، تورم دست و ترشح از نوک پستان را معاینه کنند.

وی افزود: مرحله دوم معاینه توسط جراح است که از 20 تا 25 سالگی آغاز می‌شود، هر 6 ماه یکبار فرد باید به جراح مراجعه کند و این تصور غلط که با انجام نمونه‌برداری بیماری به سایر بافت‌ها سرایت می‌کند اشتباه است. مرحله سوم بروز توده در زمانی است که 5 تا 6 سال از زمان بیماری گذشته و فرد نیاز به انجام درمان‌های پیشرفته و جراحی دارد.

راه‌های پیش‌گیری از سرطان پستان

در ادامه این جلسه، یک متخصص پاتولوژی بالینی گفت: در کشور به دلیل اینکه روش‌های غربالگری جدی گرفته نمی‌شوند، سرطان پستان در شرایط وخیم تشخیص داده می‌شود و در این رابطه مصرف کلم بروکلی، هویج، شیر سویا، امگا۳، ویتامین D و روغن زیتون توصیه شده است.

علی شجاعی اظهار داشت: تشخیص زودتر سرطان پستان طول عمر بیمار را بیشتر می‌کند، این در حالی است که 5 مرحله در شیوع این سرطان وجود دارد و هر چه در سطوح پایین تر بیماری کشف شود به نفع بیمار است، اما متأسفانه در شرایطی بیمار مراجعه می‌کند که سرطان شیوع بالاتری دارد، این به دلیل آن است که روش‌های غربالگری در کشور جدی گرفته نشده است.

وی ادامه داد: تحرک کافی، تغذیه مناسب و جدی گرفتن روش‌های غربالگری باعث می‌شوند که سرطان پستان ایجاد نشود، یا در مراحل اولیه کشف شود. این سرطان زمانی که شیوع بالایی پیدا می‌کند اندام‌هایی مانند ریه، کبد، مغز و استخوان را درگیر می‌کند.

این متخصص پاتولوژی بالینی گفت: پیشگیری از ابتلا به این سرطان با سایر سرطان‌ها متفاوت نیست، مصرف سبزیجات و میوه‌ها بسیار مفید است که در این رژیم غذایی مصرف کلم بروکلی، هویج، گوجه‌فرنگی،‌ انگور و ماهی توصیه می‌شود.

وی بر تحرک و ورزش به مدت 20 تا 30 دقیقه در روز تأکید کرد و گفت: مصرف ویتامین D در پیشگیری از اغلب سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی مؤثر است، این در حالی است که کمبود ویتامین D حتی در مردان بسیار بالاست و این موضوع ارتباطی به تغذیه و پوشش افراد ندارد.

شجاعی افزود: مصرف روغن زیتون، شیر سویا و خوراکی‌هایی که امگا3 فراوان دارند، تأکید شده است، از طرفی مصرف الکل و دود سیگار در ابتلا به این سرطان مؤثر است، حتی افرادی که در معرض دود سیگار هم قرار می‌گیرند احتمال بیشتری برای ابتلا دارند.

این متخصص پاتولوژی بالینی تصریح کرد: مصرف مکمل‌های ویتامین D نیز باید توسط پزشک و بر اساس شرایط سنی و شغلی بیمار داده شود، که طبق بررسی‌های انجام‌شده میزان ویتامین D در بدن بیش از 50 سطح باشد تا بتواند مؤثر واقع شود.

وی گفت: مصرف داروهای هورمونی در ابتلای مردان به سرطان پستان مؤثر است، چرا که میزان هورمون تستسترون را در آنها افزایش می‌دهد و اضافه این هورمون باعث افزایش نامتقارن بافت پستان می‌شود و فرد را مستعد ابتلا به سرطان می‌کند. متأسفانه مردان به دلیل اینکه فکر می‌کنند بافت پستان آنها افزایش یافته به پزشک مراجعه نمی‌کنند و در درجات بالا بیماری آنها کشف می‌شود.

کرمان، ضلع شرقی بلوار 22 بهمن ، جنب کلانتری 15 ساختمان مرکزی انجمن یاس کرمان   

   تلفن/دورنگار: 6 - 33342791-034          info[at]yaas.org.ir

  سفارش تابلو نقره 09198956651

 

ارتباط با ما

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
لطفا آدرس پست الکترونیکی معتبر وارد نمایید.
لطفا موضوع پیام را وارد نمایید.
لطفا متن پیام را وارد نمایید.

ورودی نامعتبر

طراحی وب سایت، توسعه و پشتیبانی: شرکت ریتون نت ایرانیان