سرطان چیست؟

سرطان چیست؟                                      

سلولها اجزاء سازنده بدن ما هستند مثل آجرهای یک ساختمان. بدن ما به طور پیوسته در حال ساختن سلولهای جدید است تا بتواند رشد کند، سلولهای مرده را جایگزین کند و یا سلولهای آسیب ­دیده را بازسازی کند. به طور طبیعی رشد و تولید سلولها تحت کنترل دقیق بدن است. ولی گاهی به دلایل مختلف که بسیاری از این دلایل ناشناخته هستند، رشد سلولها از حالت طبیعی و کنترل شده خارج می­شود. این رشد غیر طبیعی می­تواند منجر به تولید بافتهای غیر طبیعی در بدن شود که ممکن است شما بتوانید این بافت غیر طبیعی را به صورت یک توده در بدن خود لمس کنید. مثل توده در گردن یا پستان

این توده که از سلولهای غیر طبیعی تشکیل شده است تومور ( Tumor ) نامیده می­شود. تومورها ممکن است خوش­خیم و یا بدخیم باشند. به تومورهای بدخیم اصطلاحا" سرطان ( cancer) گفته می­شود.

تومورهای خوش­خیم، سرطانی نیستند و معمولا" پزشکان می­توانند آنها را بردارند. تومورهای خوش­خیم همیشه در همان محل اولیه باقی می­مانند و به سایر نقاط بدن گسترش نمی­یابند. در بیشتر موارد تومورهای خوش­خیم پس از برداشته شدن، باز نمی­گردند. از همه مهمتر اینکه تومورهای خوش­خیم به­ندرت خطری برای زندگی افراد ایجاد میکنند. گرچه ممکن است بر اثر رشد زیاد موضعی و فشار آوردن روی اعضای مجاور، مشکلاتی را برای بیمار ایجاد نمایند.

تومورهای بد­خیم، سرطانی هستند و می­توانند خطرناک باشند. سلولهای سرطانی ممکن است به بافت­ها و اندام­های مجاور منتشر شده و آسیب برسانند. همچنین سلولهای سرطانی گاهی از یک تومور بدخیم جدا شده و وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی می­شوند. اینگونه است که سلولهای سرطانی از تومور اصلی ( اولیه) گسترش یافته و در دیگر اندام­ها نیز تشکیل تومور می­دهند. سرایت سرطان متاستاز نام دارد.

وقتی یک تومور بدخیم ایجاد می­شود، در ابتدا هنوز به مناطق دیگر دست­اندازی نکرده است و محدود به محل اولیه است. این مرحله از سرطان اصطلاحا" « سرطان در جا » یا «  cancer in-situ» نامیده می­شود.

وقتی سلولهای سرطانی ازدیاد پیدا کنند، به بافتهای مجاور دست­اندازی می­کنند. این مرحله از بیماری: « سرطان مهاجم یا invasive cancer » نام دارد.

یک سرطان مهاجم که هنوز به نقاط دیگر بدن پخش نشده است، اصطلاحا" « سرطان اولیه یا primary cancer» هم نامیده می­شود. بعضی اوقات این سلولهای سرطانی در بدن پخش می­شوند و به بافت­های دیگر بدن مثل ریه، کبد و یا استخوان دست­ اندازی می­کنند. زمانی که این اتفاق می­افتد، سلولهای سرطانی در نقاط مختلف رشد می­کنند و در نتیجه سرطان به اصطلاح در اعضای مختلف بدن پخش می­شود. به این مرحله از سرطان اصطلاحا" « سرطان متاستاتیک یا metastatic cancer » گفته می­شود. پس در واقع متاستاز عبارت است از:

پخش شدن سرطان اولیه در نقاط مختلف بدن  و ایجاد کانون­های سرطانی در آنها.

سرطان در هر عضوی که ایجاد شود، نام همان عضو را به خود میگیرد مثل سرطان ریه، سرطان پستان، سرطان معده و...

اگر سرطان یک عضو مثل معده به عضو دیگری مثل کبد سرایت کند، با اینکه کبد دچار سرطان شده است ولی چون منشاء اولیه خود کبد نبوده، سرطان معده با متاستاز به کبد نامیده میشود. یعنی اصطلاحا" می­گوییم: سرطان معده با درگیری کبد. و یا اگر سرطان پستان به استخوان سرایت کند گفته میشود: " سرطان پستان با درگیری استخوان " که این بیماری با سرطان اولیه استخوان کاملا" متفاوت است.

 

سرطان چگونه مرحله­ بندی می­شود؟

درمان اکثر سرطان­ها بستگی به مرحله (stage ) سرطان دارد. مرحله سرطان به شما می­گوید که بیماری شما تا چه حد منتشر شده است. مرحله ­بندی (staging) توسط معاینه بالینی و تست­های تشخیصی و تصویربرداری مانند عکس ساده، CTاسکن و نمونه­ برداری یا بیوپسی انجام می­شود. سرطان ممکن است به دیگر اعضای بدن مثل استخوانها و یا غده های لنفاوی و... دست ­اندازی کرده باشد.

غدد لنفاوی غده­ های کوچکی هستند که در سرتاسر بدن ( زیر بغل، گردن، کشاله ران، روده و...) وجود دارند و توسط عروق لنفاوی به هم متصل شده و بخشی از دستگاه ایمنی محسوب می­شوند. آنها مانند فیلتری در مقابل ذرات خارجی عمل کرده و خون را تصفیه می­کنند. بزرگی غده­ های لنفاوی تنها به دلیل انتشار سرطان به آن نیست.

 

سرطان چگونه درمان می­شود؟

درمان سرطان به عوامل متعددی بستگی دارد:

1- نوع سرطان

2- محل اولیه سرطان

3- اینکه آیا سرطان به نقاط دیگر بدن دست­ اندازی کرده یا نه

4- وضعیت سلامت عمومی بیمار

5- سن بیمار

اغلب سرطانها توسط جراحی، شیمی ­درمانی و رادیوتراپی هریک به تنهایی و یا همراه هم درمان می­شوند.

کرمان، ضلع شرقی بلوار 22 بهمن ، جنب کلانتری 15 ساختمان مرکزی انجمن یاس کرمان   

   تلفن/دورنگار: 6 - 33342791-034          info[at]yaas.org.ir

  سفارش تابلو نقره 09198956651

 

ارتباط با ما

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
لطفا آدرس پست الکترونیکی معتبر وارد نمایید.
لطفا موضوع پیام را وارد نمایید.
لطفا متن پیام را وارد نمایید.

ورودی نامعتبر

طراحی وب سایت، توسعه و پشتیبانی: شرکت ریتون نت ایرانیان