شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی

شیمی درمانی عبارت است از تجویز داروهای مخصوص جهت درمان سرطان.

داروهای شیمی درمانی می­توانند موجب از بین رفتن و یا توقف رشد سلولهای سرطانی شوند. تعداد بسیار زیادی دارو، برای شیمی­درمانی استفاده می­شوند. نوع دارویی که تجویز می­شود به عوامل متعددی بستگی دارد عواملی از جمله: نوع سرطان، محل اولیه سرطان، شکل سلولهای سرطانی که در زیر میکروسکوپ دیده میشود و اینکه آیا سرطان به نقاط دیگری از بدن سرایت کرده یا خیر.

گاهی اوقات تنها از یک دارو برای شیمی درمانی استفاده می­شود ولی اغلب شیمی درمانی بوسیله چند دارو انجام میشود.

شیمی درمانی به چه دلایلی انجام می­شود؟

شیمی­ درمانی به دلایل مختلفی لازم است:

درمان قطعی: بسیاری از سرطانها به تنهایی توسط شیمی­ درمانی قابل درمان هستند و گاهی توسط مجموعه ه­ای از جراحی، شیمی­درمانی­ و رادیوتراپی بطور قطعی درمان شده و احنمال عود از آنها گرفته می­شود.

درمان کمکی: گاهی مواقع از شیمی­درمانی به عنوان درمان کمکی استفاده می­شود بطور مثال در توده های بزرگ و حجیم، ابتدا به کمک شیمی­ درمانی توده را کوچک کرده و پس از آن جراح توده سرطانی را بوسیله جراحی از بدن خارج میکند.

درمان تسکینی: در بعضی موارد شیمی­ درمانی با کنترل علائم ناخوشایند سرطان، کیفیت زندگی بیمار را بهبود میبخشد. در این موارد شیمی­درمانی جهت برطرف نمودن علائم آزاردهنده و دردناک ناشی از سرطان استفاده می­شود؛ این مورد در سرطان­های پیشرفته و یا غیرقابل درمان صادق است.

شیمی­ درمانی در بدن چگونه عمل می­کند؟

داروهای شیمی­ درمانی از طریق جریان خون به تمام نقاط بدن می­روند و مانع رشد سلولهای سرطانی می­شوند. متاسفانه اغلب داروهای شیمی­درمانی علاوه بر سلولهای سرطانی به سلولهای سالم بدن نیز کمی آسیب می­رسانند.

داروهای شیمی­درمانی چگونه داده می­شود؟

داروهای شیمی­ درمانی معمولا" به صورت تزریق آهسته داخل وریدی ( سیاهرگ) تجویز می­شوند. برای این منظور لازم است یک آنژیوکت در یکی از وریدهای یکی از دستان شما تعبیه شود. گاهی برای بعضی افراد که شیمی­ درمانی طولانی خواهند داشت، یک پورت  (port) داخل یکی از سیاهرگهای قفسه سینه تعبیه می­شود. اگر داروی شما از طریق آنژیوکت و از دستان شما تزریق می­شود، بایستی مراقب باشید تا آنژیوکت از محل خود جابجا نشود. همچنین در صورت قرمزی، ترشح و یا درد بیش از اندازه محل آنژیوکت، فورا" به پرستار اطلاع دهید.

به غیر از تزریق وریدی، بعضی داروهای شیمی­ درمانی ممکن است به طریق زیر به بیمار داده شوند:

1- قرص خوراکی

2- تزریق عضلانی

3- تزریق زیر پوستی

4- تزریق به داخل نخاع

5- به­ صورت پماد

6- تزریق مستقیم داخل تومور سرطانی

 

 

کرمان، ضلع شرقی بلوار 22 بهمن ، جنب کلانتری 15 ساختمان مرکزی انجمن یاس کرمان   

   تلفن/دورنگار: 6 - 33342791-034          info[at]yaas.org.ir

  سفارش تابلو نقره 09198956651

 

ارتباط با ما

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
لطفا آدرس پست الکترونیکی معتبر وارد نمایید.
لطفا موضوع پیام را وارد نمایید.
لطفا متن پیام را وارد نمایید.

ورودی نامعتبر

طراحی وب سایت، توسعه و پشتیبانی: شرکت ریتون نت ایرانیان