مشکلات دستگاه تناسلی

مشکلات دستگاه تناسلی

داروهای شیمی درمانی روی دستگاه تناسلی تاثیر گذاشته و ممکن است قدرت باروری را بطور موقت و یا دائمی کاهش دهد. در این مورد و امکان داشتن فرزند در آینده با پزشک معالجتان صحبت کنید. میتوان از روش ذخیره سازی اسپرم یا تخمک برای فرزنددار شدن پس از پایان درمان استفاده کرد.

مشکلات جنسی زنان

در بسیاری از زنان سیکلهای قاعدگی نامنظم و گاهی قطع میشوند ولی معمولا" بعد از پایان درمان بحالت طبیعی برمیگردند. در برخی موارد شیمی درمانی باعث قطع کامل قاعدگی (یائسگی) میشود که در این حالت امکان بچه دار شدن نیست.

برگشت قاعدگی یا عدم برگشت آن بستگی به سن و نوع داروی شیمی درمانی دارد.

یائسگی زودرس ( قبل از 40 سالگی)، باعث ایجاد پوکی استخوان میشود.

 

 

علائم یائسگی شامل:

گر گرفتگی، عرق کردن، خشکی پوست، عصبی شدن و اضطراب، خشکی مهبل

خشکی بافت های واژن شود که می تواند موجب رابطه جنسی ناراحت کننده یا دردناک شود. و احتمال ابتلا به عفونت های واژن افزایش یابد که میتوان درد آن را با استفاده از ژلهای نرم کننده کاهش داد.

در صورت عفونت باید به پزشک معالج اطلاع دهید.

مشکلات جنسی در زنان شامل:

 • علائم یائسگی
 • عفونت رحم و مثانه
 • خارش و ترشح واژن
 • کاهش میل جنسی
 •  استرس و ترس از رابطه جنسی

مشکلات جنسی در مردان:

شیمی درمانی میتواند موجب کاهش تعداد و کاهش توانایی حرکت اسپرمها شود که ممکن است منجر به عقیمی دائم یا موقت شود. همچنین در بعضی افراد باعث اختلال در نعوذ میشود که معمولا" موقتی است.

 • کاهش میل جنسی
 • استرس و ترس از رابطه جنسی
 • عدم توانایی نعوظ

توجه کنید:

شیمی درمانی و سرطان میتوانند هم از نظر روحی و جسمی، در روابط جنسی شما تاثیرگذار باشند. در بسیاری از موارد در دوران شیمی درمانی و یا بعد از آن، بیمار از لحاظ روحی و جسمی قادر به انجام یک رابطه جنسی موفق نیست که این علاوه بر نوع شیمی درمانی و طول درمان، به محیط خانوادگی و زندگی شما نیز بستگی دارد. اختلال در روابط زناشویی در دوران شیمی درمانی میتواند به دلایل ذیل باشد:

 • خستگی و تهوع
 • علائم یائسگی مثل خشکی واژن
 • تغییراتی مانند ریزش مو و تغییر رنگ پوست و ناخن
 • اختلال نعوذ در مردان

در اغلب موارد این مشکلات با پایان شیمی درمانی برطرف میشود.

جلوگیری از بارداری

اگرچه حامله شدن در زمان شیمی درمانی امکان دارد، اما هرگز توصیه نمی شود؛ چون این داروها موجب نقص جنینی می شوند. پزشكان نیز زنانی را که در سن باروری هستند، به جلوگیری از حاملگی در طول كل درمان توصیه می كنند (حتی مردانی که تحت شیمی درمانی هستند، بدلیل عوارض داروها بر جنین، همسرانشان نباید حامله شوند). حال اگر لازم باشد شیمی درمانی برای خانمی كه حامله است شروع شود، باید در صورت امكان آن را تا 12 هفتگی به تأخیر انداخت تا جنین از مراحل خطرات جدی گذشته باشد بنابراین توصیه می شود تا در طول درمان از یك وسیله مؤثر جلوگیری از حاملگی استفاده شود. در مورد استفاده از داروهای ضد حاملگی نیز با پزشك خود مشورت كنید.

کرمان، ضلع شرقی بلوار 22 بهمن ، جنب کلانتری 15 ساختمان مرکزی انجمن یاس کرمان   

   تلفن/دورنگار: 6 - 33342791-034          info[at]yaas.org.ir

  سفارش تابلو نقره 09198956651

 

ارتباط با ما

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
لطفا آدرس پست الکترونیکی معتبر وارد نمایید.
لطفا موضوع پیام را وارد نمایید.
لطفا متن پیام را وارد نمایید.

ورودی نامعتبر

طراحی وب سایت، توسعه و پشتیبانی: شرکت ریتون نت ایرانیان